Krása začíná uvnitř

Kurkuma dlouhá - Curcuma longa - Zingiberaceae

Kurkuma dlouhá - Curcuma longa - Zingiberaceae

Kurkuma dlouhá - Curcuma longa - Zingiberaceae

Vytrvalá, asi půl metru vysoká rostlina se zduřelým článkovaným oddenkem, z něhož vyrůstají listy a kořeny. Listy jsou dlouze řapíkaté, široce kopinaté, před rozvinutím kornoutovitě svinuté. Mezi nimi vyrůstá přímý, asi 15 cm vysoký stvol, zakončený hustým klasem bledě žlutých květů. Plodem je trojpouzdrá mnohosemenná tobolka, která se v době zralosti otevírá třemi chlopněmi. Semena jsou s míškem.

Rozšíření: Jižní a jihovýchodní Asie, Indie, Vietnam, Kambodža.

Obsahové látky: Obsahuje především barvivo a silici. Barvivo tvoří žlutý fenolický kurkumin, desmethoxykurkumin a bis-desmethoxykurkumin. Silice v obsahu 1,5 až 6 % je tvořena především sekviterpeny, z nichž 50 až 80 % připadá na turmerony a dehydroturmeron. Dále obsahuje alfa- a beta-pinen, kamfen, limonen, eugenol a protichřipkově působící cineol.

Účinky a využití: Používá se při potížích trávicí soustavy, jater, hepatitidě, bolestech břicha, nadýmání a také proti parazitům. Dále při bolestech v krku, ramenou, bolestech zubů a poruchách menstruace. Zevně na hnisavé záněty spojivek, nehojící se vředy, lišeje a různá poranění. Napomáhá rozpouštět krevní sraženiny. Nejnovější studie ukazují, že kurkumin, pálivá žlutá složka koření kari, izolovaná z oddenků této zázvorovité rostliny, je mocným prostředkem zabraňujícím vývoji melanomu i dalších nádorových onemocnění. Dokáže blokovat jaderný faktor kapaB, který běžně podporuje abnormální zánětlivou reakci, vedoucí často k artritidě či rakovině. Kurkumin blokuje aktivitu EGFR (Epidermal Growth Factor Receptor), který umožňuje množení rakovinných buněk, i aktivitu VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor), jenž je zdrojem novotvorby cév, což je důležitý proces při růstu nádoru. Jednodušeji řečeno, blokuje tvorbu cév, které vyživují nádor.

Ve Venisféru je mnoho dalších rostlin s protinádorovým účinkem. Další je například Kurkuma zedoaria, která má vynikající účinky při nádorech mozku. To, že pálivé kari je účinné proti nádorovým onemocněním, dokazuje i výzkum provedený v Indii, kde výskyt čtyř běžných druhů rakoviny (tlustého střeva, plic, prostaty a prsu) je 10x nižší než například v USA.

Způsob užití: Práškovaný oddenek se používá rozmíchaný v malém množství vody, a to v dávce 1-2 čajové lžičky 1 až 3x denně. Velmi dobré výsledky jsou při onkologických onemocněních v kombinaci s přípravkem Venisfér v dávce 10-20 kapek před jídlem a přípravkem Intocel 10-20 kapek po jídle s doplnění čaje z Maytenusu ilicifolia, který dostanete běžně v klubech Sféra Diochi. Prášek se dá dále použít jako zásyp nebo jako součást masti. Možné je připravit i čaj z hrubě řezaných oddenků.

Na 3/4 litru dáme 2-3 lžičky kurkumy a povaříme asi 3 minuty. Odvar necháme louhovat asi 15 minut, pak jej slijeme a popíjíme v průběhu dne.

Pokus pro mladé chemiky: Pigmenty jsou citlivé na změnu PH. V kyselém prostředí se barví žlutočerveně a v alkalickém červenohnědě. Vyzkoušejte si udělat čaj z kurkumy a přidejte do něj ve zkumavce ocet nebo jedlou sodu. Uvidíte, jak se roztok zabarví. Můžete si udělat i neviditelné písmo. Napište něco čajem z kurkumy a pro zobrazení písma pak použijte běžný kuchyňský ocet nebo roztok jedlé sody. Polijte dopis s neviditelným písmem jedním z roztoků a písmo se zviditelní.