Bolesti kloubů
BOLESTI KLOUBŮ
Bolesti kloubů vznikají drážděním nervových pletení, nervových zakončení – buď zánětem, nebo zvýšeným tlakem v kloubu, či úrazem (otok, krvácení, poranění vnitřních struktur kloubu).
Nejprve si vysvětleme samotnou podstatu – patofyziologii vzniku bolestí kloubů: Kloubní struktury – zejména výstelka (synovie) reagují na různé podněty (infekce, toxiny, mechanické dráždění apod.) zvýšenou sekrecí tekutiny, tedy otokem. Ten zvětší objem, a začne tak způsobovat tlak na nervová zakončení, odkud vzniká bolest.
Dělení onemocnění kloubů
Podle příčiny:
• Vrozené – vývojové vady, geneticky zakódovaná onemocnění
• Získané – při celkových onemocněních a stavech:
– infekce (gonokoková infekce, tuberkulóza, virová infekce – virus chřipky, hepatitidy B, zarděnek, plísňová – u oslabených jedinců, Lymeská borelióza, streptokoková infekce – revmatická horečka, salmonelová infekce, toxoplazmová infekce…)
– záněty – revmatoidní artritida, spondylartritida, reaktivní artritidy (po močových infekcích, infekcích trávicího ústrojí...), ankylozující spondylartritida (Bechtěrevova nemoc)
– degenerativní procesy – artrózy – narušují zejména kloubní chrupavku, postihují kolena, kyčle, klouby páteře. Přibývají s věkem
– metabolické choroby – postižení kloubů při dně – zvýšený obsah kyseliny močové v kloubech, postižení při ukládání jiných látek (kalciumpyrofosfátdihydrát), familiární hypercholesterolemie či jiné poruchy metabolismu tuků
– krevní choroby – krvácení do kloubů a záněty kloubů při hemofilii, u leukemií, srpkovité anemii
– nežádoucí účinky léků – léky proti srážení krve (antikoagulancia) mohou způsobit krvácení do kloubů, artritidy při vysazování kortikoidů
– nádorová onemocnění – primární nádory kloubů nebo projevy při nádorovém postižení jiných orgánů
– onemocnění žláz s vnitřní sekrecí – diabetes mellitus, onemocnění štítné žlázy…
– poruchy nervového systému – při neurologických onemocněních (syringomyelie, tabes dorsalis)
– autoimunitní onemocnění – enteropatické artritidy (provázejí onemocnění střev – Crohnova choroba, celiakie, ulcerózní kolitida), systémová onemocnění pojivové tkáně
– traumatické – úrazy
Praktické dělení:
– Zánětlivé stavy (artritidy)
– Degenerativní stavy (artrózy)
Příčiny bolestí kloubů podle celostní medicíny (zátěže nebo infekce):
– Viry (chřipkové viry)
– Chlamydie
– Streptokoky
– Zooinfekce
– Borelie
– Salmonely
– Veškeré toxiny virové, bakteriální, plísňové a jiné
– Zplodiny metabolismu (kyselina močová)
– Zátěže šlach a pochev šlachových
– Autoimunitní stavy namířené přímo proti kloubním strukturám
Jakékoli mikroorganismy, se kterými se člověk setká, mohou v kloubech vytvářet infekční ložiska. Pokud je kloub už jedenkrát narušen, infikován, poškozen, pak má tendenci k dalšímu hromadění a ukládání toxických látek, ať už mikrobiálních, či chemických.
Klouby patří pod mateřský orgán ledviny – zejména kloubní chrupavka a výstelka neboli synovie. Proto je vždy potřeba očistit právě mateřský orgán anebo pak níže uvedené meridiány, které prochází přes poškozené klouby.
Klouby jsou také ovlivňovány nervovými pleteněmi, které dané klouby inervují a mohou kvůli vlastnímu zanesení vést také ke kloubním problémům.
Dělení podle počtu postižených kloubů:
– Monoartritidy – postižení jednoho kloubu
– Polyartritidy – postižení více kloubů
Lokalizace postižení kloubů podle klasické medicíny:
– Postižení jednoho kloubu – nejspíše infekční artritida
– Postižení drobných ručních kloubů – revmatoidní artritida
– Migrující artritida a horečka – revmatická horečka, Lymeská borelióza
– Postižení kloubu palce u nohy – dna
– Postižení kloubů mezi články prstů – psoriatická artritida
Lokalizace podle čínské a celostní medicíny:
– Bolesti kyčelních kloubů – přetížení meridiánu žlučníku, jater
– Bolesti ramenních kloubů – přetížení meridiánu plic a tlustého střeva, nervové pleteně plexus pulmonalis
– Bolesti kolenních kloubů – přetížení meridiánu močového měchýře, nervové pleteně plexus suprarenalis (ovládá nadledvinky, které produkují kortikoidy – hormony s protizánětlivými účinky. Pokud fungují nadledvinky špatně, pak jsou orgány snáze vystaveny zánětům)
– Bolesti loktů – dráha tenkého střeva
– Bolesti drobných ručních kloubů – vztah k dráze plic a plexus pulmonalis
Příznaky onemocnění kloubů
– závisí na příčině, která bolest vyvolala
– tupá nebo bodavá bolest
– bolest klidová nebo při pohybu či při pohmatu
– bolest stálá nebo intermitentní
– omezená nebo vyzařující
– zvýšená teplota až horečka
– otok, napětí tkáně
– vrzoty, drásoty na pohmat
– omezení pohybu
– úlevová poloha
– závislost na počasí a teplotě
– závislost na jídle, požití léků
S postižením kloubů často souvisí i postižení očí nebo kůže.
Vztahy mezi psychikou a klouby
Přes psychiku můžeme vysledovat právě i kloubní potíže – například jedny z prvních problémů psychických mohou ovlivňovat plíce a odtud ramenní klouby – přeneseně „tají se nám dech“, „něco nemůžeme rozdýchat“. Bolesti v kolenou – pokud máme strach, jde o emoci ledvin, pak si vzpomeneme, že se často používá rčení „podlomila se mi kolena“, „kolena mě neunesou“ atd. Téměř vždycky, když si pacient začne promítat svůj život, své zážitky, a dá si je do souvislostí, uvědomí si, že každé nově vzniklé bolesti kloubů mohla právě předcházet určitá psychická situace, která mohla tento stav vyvolat, aniž by jí přikládal nějaký význam. Někdy to pro naši logiku nemusí znamenat kdovíjaký problém, ale podvědomí pracuje jinak a bez nás, vždycky si vybere to, co potřebuje. A pak vznikne nový zdravotní problém, i když jsme si mysleli, jak jsme logicky a dobře stresovou situaci zvládli a že je za námi. A tady opravdu vím, o čem mluvím. (Sama jsem zažila stavy, kdy jsem spoustu věcí „nechtěla vidět“, před čím jsem „zavírala oči“ – což nebylo postižení kloubů, ale i spoustu problémů jsem nemohla „rozdýchat“ nebo „strávit“. A zdravotní problém byl hned na světě.)
Preparáty Diochi a bolesti kloubů
Preparáty Diochi můžeme zasáhnout jak přímo při řešení akutních kloubních potíží, tak i při celkové detoxikaci kloubních struktur. Dále jimi budeme řešit i poruchy imunity a detoxikace orgánů, jejichž dráhy procházejí přes dotyčné klouby a v nich pak způsobují zdravotní potíže.
Preparáty Diochi obsahují řadu účinných bylin, které v sobě zahrnují působení analgetické (proti bolesti), antipyretické (snižují teplotu), protizánětlivé, protimikrobiální. Jde většinou o polykompozitní přípravky, tedy složené z několika druhů bylin či účinných látek, kdy každá z těchto látek může vhodným způsobem zasáhnout právě u určitých kloubních potíží (zejména protimikrobiální působení). Velmi vhodné je zde testování, protože nás může překvapit i preparát, který primárně s klouby vůbec nemusí souviset.
Při řešení kloubních potíží musíme uvažovat komplexně a nevidět jen nemocný kloub. Vždy se vyplatí jít více do hloubky a pátrat po pravé příčině. Jinak, i po zdárném ústupu potíží, se nám problém může vracet (zejména není-li vyřešena otázka oslabené imunity a podobně).
Sagradin – využíváme jeho analgetických vlastností. Pokud jde o obtíže spojené i s teplotou, Sagradin působí i antipyreticky. Velmi dobře působí na borelie a chlamydie, dále účinkuje i na chřipkové viry, salmonely a jiné mikroby. Proto doporučuji testování. Užíváme ho v dávce 3x 10 kapek (vyšší dávkování, než je doporučeno na krabičce). Analgetického účinku dosáhneme mnohdy až dávkováním po lžičkách. Je to ale naprosto individuální.
Gerocel kapsle – obsahuje enzymy, které mají protizánětlivé účinky, dokážou působit i na produkty chronického zánětu a odstraňovat je. Tím detoxikuje kloubní struktury. Navíc má opět protimikrobiální účinky a účinky na posílení imunitního systému. Při kloubních bolestech dávkuji až 3x 2 kapsle.
Viraimun – nový přípravek, který díky obsaženým látkám působí na stimulaci imunitního systému. Nasazuji ho všude, kde pacienti trpí imunitní slabostí, tam, kde vytestuji autoimunitní projevy. Opět, jeho složky prokazují antimikrobiální účinky na spektrum různých mikroorganismů. Doporučuji dávkování 3x 1 kapsli.
Deviral – preparát, který indikuji také často u oslabení imunity, navíc má detoxikační účinky zejména na játra, působí velmi dobře na různé typy virů. Dávkování 3x 1 kapsle.
Supracid – preparát, který významně přispívá ke snížení kyselosti v našem organismu. Překyselením se mění kvalita vytvářeného kloubního mazu, čímž nedochází k dostatečné výživě kloubní chrupavky. Supracid zpravidla dávkujeme 3x 1 kapsli. Mnohdy dojde při jeho užívání kvůli jiným zdravotním problémům k odstranění bolestí kloubů, s čímž původně pacient ani k terapeutovi nepřišel.
Vista clear – preparát, který při pravidelném užívání zabraňuje degenerativním procesům v organismu. Je určený pro detoxikaci ledvin a jater, z toho vyplývá jeho místo mezi preparáty řešícími kloubní potíže.
Baktevir – preparát určený k detoxikaci okruhu plíce–tlusté střevo. Účinkuje na spoustu bakterií a virů, které mohou být příčinou onemocnění kloubů. Opět nutné testování. Dávkujeme 2–3x 10 kapek.
Diocel – preparát k harmonizaci a detoxikaci okruhu ledviny–močový měchýř. I on účinkuje na spoustu mikroorganismů, takže testováním zjistíme, zda bude vhodným preparátem. Dávkování jako u Bakteviru.
Detoxin – preparát k detoxikaci okruhu játra–žlučník. Stejně můžeme použít i Astomin. K řešení potíží tenkého střeva pak Intocel.
Velmi významnou součástí detoxikace je pitný režim. Při různých typech bolestí kloubů se uplatní čaje Diochi, které mají detoxikační schopnosti jak celkové, tak působí přímo očistně na klouby. Mezi tyto čaje patří především Achyrocline satureioides, Lapacho, Maytenus, Smilax, Uncaria tometnosa, Wendita calysina.
Detoxikace kloubů může být velmi jednoduchá a krátkodobá, ale mnohdy jde o velice náročný a zdlouhavý proces, neboť je potřeba v těle napravit vše, co vedlo ke kloubnímu onemocnění nebo poškození, ať již jde o oslabenou imunitu, nebo autoimunitní potíže, dále o nerovnováhu energetickou, hlavně v okruhu ledvin a jater, které podle čínské medicíny souvisejí právě s kloubní problematikou. Dále je potřebné si uvědomit, že i nevhodná strava dokáže zhoršovat kloubní potíže. U neustupujících problémů bychom tedy měli omezit až vynechat maso, omezit lepek, příjem soli. Zaměřit bychom se měli na zeleninu a ovoce, k úlevě dochází dokonce i při vložených dnech, kdy pijeme jen vodu.
Velmi často se setkávám s dotazy, proč nedochází k úlevě od bolestí kloubů, když lidé pravidelně užívají přípravky založené na chondroitin sulfátu, glukosamin sulfátu či MSM. Vždy jim odpovídám stejně. Všechny tyto látky mohou působit na zlepšení výživy chrupavky, zlepšení tvorby kloubního maziva, někde jsou deklarovány i údaje o zmírnění zánětu, ale dokud v kloubu bude působit příčina, která obtíž vyvolala, nedojde nikdy k výrazné úlevě ani zlepšení potíží během užívání těchto preparátů. Mají svůj význam, ale až když vyřešíme původní problém.
autor: MUDr. Lenka Hodková
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 11/2010