Hormonální rozlady, gynekologické potíže a poruchy menstruačního cyklu
Hormonální rozlady, gynekologické potíže a poruchy menstruačního cyklu
Tyto potíže mohou být způsobeny poruchami žláz s vnitřní sekrecí – tj. hypofýzou, vaječníky, nebo postižením samotných gynekologických orgánů. Poznamenejme, že hormonální dysbalance úzce souvisí i se změnami psychické rovnováhy. Příčiny z hlediska celostní medicíny mohou být různé. Za poruchami menstruačního cyklu stojí podle tradiční čínské medicíny zejména játra a jejich energetický stav, dále nedostatek krve a energie, chlad v děloze. Jindy za poruchami hormonální nerovnováhy a menstruačního cyklu stojí i zatížená slezina. Podle detoxikační medicíny je třeba příčiny hledat v toxinech nahromaděných v hypothalamu, hypofýze, vaječnících, nervových strukturách, a dále také v přítomnosti infekčních ložisek tamtéž.
Rozdělení gynekologických potíží
– menstruační potíže
– klimakterické potíže
– onemocnění gynekologických orgánů
Menstruační potíže
– amenorea (úplné vynechání menstruace)
– primární amenorea (nedostavení se první menstruace)
– menoragie (krvácení je silné)
– hypomenorea (krvácení je slabé, menstruace trvá krátkou dobu)
– polymenorea (intervaly mezi jednotlivými cykly jsou krátké)
– oligomenorea (intervaly mezi cykly jsou nepravidelné nebo delší)
– metroragie (krvácení v době mimo pravidelnou menstruaci – např. uprostřed cyklu)
– endometrióza (krvácení závislé na menstruačních cyklech, avšak na jiných místech v organismu – např. v dutině břišní)
– dysmenorea (bolestivá menstruace)
– premenstruační syndrom (soubor tělesných i psychických příznaků, které se objevují v závislosti na jednotlivých fázích cyklu, zejména před očekávanou menstruací)
Celostní medicína
Hypofýza je žláza s vnitřní sekrecí uložená v mozku, která řídí činnost ostatních žláz s vnitřní sekrecí, tedy i pohlavních – u žen vaječníků, a tím produkci pohlavních hormonů. Tyto hormony ovlivňují vývoj pohlavních orgánů, sekundárních pohlavních znaků, dále menstruační cyklus, jímž se děložní sliznice připravuje na příjem oplodněného vajíčka. Hormony řídí i chování, nálady, vzhled, stav pleti, psychiky. Postupným stárnutím organismu ustává tvorba pohlavních hormonů a nastává takzvaný přechod neboli klimakterium.
Pro optimální vývoj organismu je nutné, aby byla v pořádku hypofýza, která je určující žlázou, a následně i jí podřízené vaječníky. Pak dochází ke správnému vývoji sekundárních pohlavních znaků, nástupu menstruačního cyklu ve správný čas, k žádoucímu rozvoji psychiky bez výkyvů nálad, extrémních poruch chování v klíčovém období dozrávání, tedy v pubertě, a postupně také k přiměřenému útlumu funkcí pohlavních orgánů bez přechodových návalů.
Poruchy hormonální osy hypofýza–vaječníky mohou být příčinou vzniku amenorey, dysmenorey, meno- i metroragie, premenstruačního syndromu, depresí, poruch příjmu potravy, poruch metabolismu a hospodaření s vodou, zánětu mazových žláz, bolestí hlavy, tvorby akné, myomů, cyst (jak vaječníků, tak prsů – fibrózně cystická mastopatie), bolesti prsů; dokonce existují i zhoubné nádory, které jsou podmíněné hormonálními vlivy. Špatná produkce hormonů má za následek také chronické infekce gynekologického ústrojí, kandidózy (kvasinky), záněty sliznic pochvy. Nejčastěji naměřenými zátěžemi na hypofýze jsou těžké kovy (velmi často zátěže z amalgámových plomb), radioaktivita, chemické látky, infekční ložiska (často borelie, toxoplazmóza atd.).
Špatné proudění energie v játrech má za následek emoční poruchy, zejména se sklony k bouřlivým výpadům, vzteku, agresivitě, nebo naopak k depresi spojené s úzkostí. Síla menstruačního krvácení je také ovlivněna stavem jater. Kromě psychických potíží se objevuje i napětí v prsou.
Nedostatek energie v důsledku například nedostatečné výživy nebo nadměrného fyzického i psychického vyčerpání vede velmi často k oslabení, někdy dokonce vymizení menstruačního krvácení. Příkladem může být silný stres nebo porucha příjmu potravy v podobě anorexie.
Premenstruační syndrom
Jde o soubor příznaků, které se vyskytují vždy před očekávanou menstruací v rozmezí sedmi až čtrnácti dnů před jejím prvním dnem. V současné době se uvažuje o zařazení mezi klinické diagnózy. V oblasti psychologie jde již o běžný stav. Objevuje se totiž stále častěji. Uvádí se, že každá druhá žena má výkyvy nálad, pocity napětí v prsou až bolesti, dále ženy pociťují zadržování vody, vnímají otoky v podbřišku, dolních končetin i v obličeji. Tím se pochopitelně zvětšuje hmotnost, což je znovu psychicky deptá. Vlivem hormonů se mění i chutě, ženy například udávají i takzvaný vlčí hlad. Zhoršuje se stav pleti, zaněcují se mazové žlázky. Nezřídka se vyskytují bolesti hlavy, roztěkanost, nesoustředěnost, návaly lítosti, zlosti, propadání depresi. Tyto psychické příznaky mizí obvykle během prvních dvou dnů menstruace. Ostatní odeznívají postupně. Psychické strádání a potíže jsou někdy tak velké, že u některých žen mohou vést až k rozchodu s partnerem, který pro výkyvy nálad své partnerky nemá pochopení. Mnohé ženy řeší nepříjemné potíže spojené s premenstruačním syndromem u svého gynekologa. Většinou je jim nasazena hormonální antikoncepce. Ta posléze upraví příznaky, ale nevyřeší skrytou příčinu – to znamená zatíženou hypofýzu, vaječníky, poruchu energie jater či sleziny. Vždy na EAV vyměříme hormonální poruchu, i když prakticky hormony (syntetické) v sobě pacientky mají.
Klimakterium
V tomto období postupně dochází ke slábnutí činnosti vaječníků a snižování produkce hormonů. Fyziologicky tedy nastává útlum tvorby vajíček, a tím nemožnost počít a donosit dítě. Menstruace slábne, vynechává, až nakonec ustane úplně. V této době se také může objevovat hypertenze či osteoporóza. U některých žen začíná klimakterium již po čtyřicátém roce věku, fyziologicky po čtyřicátém pátém. V dnešní době však díky hormonální antikoncepci, kterou postupně vystřídá hormonální substituce, dochází k přechodu později než v minulých dobách. Pokud řádně funguje hormonální osa hypofýza–vaječníky, nejsou přechodové návaly nebo jiné potíže zvlášť markantní a nepříjemné. Jsou-li ale výše zmíněné orgány zatížené, pak budou projevy výraznější a pro ženy méně únosné. Proto opět žádají svého gynekologa, aby jim dodával substituční hormonální léčbu, což se běžně děje. Ženy, které mají čistý organismus a jejich orgány pracují vyváženě, nemívají s přechodem potíže a nemusejí užívat chemické hormony. Dnes se hormony doporučují zejména s ohledem na osteoporózu neboli řídnutí kostí v pozdějším věku. I to se ale dá ovlivnit přírodními prostředky.
Preparáty Diochi
ESTROZIN
Preparát číslo jedna k řešení hormonální dysbalance u žen. Obsahuje fytoestrogeny, což jsou prakticky rostlinné hormony, které dokážou vyrovnávat hladinu hormonů v organismu. Nedostatečné doplní, nadbytečné pomohou vyloučit. To platí i v případě užívání hormonální antikoncepce. Doporučuji ho všem ženám, které antikoncepci užívají. Pomáhá vyladit cyklus u dívek, které začínají menstruovat. Zlepšuje stav pleti a působí proti plísním (Candida). Řeší klimakterické potíže, detoxikuje gynekologické orgány. Funguje u myomů, cyst. Dávkujeme obvykle 2x 10 kapek.
ANDROZIN
Preparát spíše určený pro muže, ale potřebný i u mnohých žen. Dokáže totiž vyrovnávat hladiny hormonů a detoxikovat pohlavní orgány. Dávkování 2x 10 kapek.
CYTONIC/MAYTENUS
Rostlina s vynikajícími účinky na hormonální rovnováhu. Zpomaluje stárnutí, detoxikuje gynekologické orgány, harmonizuje menstruační cyklus. Působí velmi dobře u žen v přechodu, odstraňuje návaly. Má protinádorové účinky, omezuje vznik osteoporózy. Dávkujeme 3x 1 kapsli, zpočátku je ideální pít čaj. Cytonic je velmi silný preparát, který může vyvolat značné reverzní reakce, například v podobě akutního zánětu močových cest apod. Proto doporučuji primárně pití čaje a postupné nasazování kapslí.
SUPRACID
Preparát k nastolení správného pH, tedy acidobazické rovnováhy – odstraňuje překyselení organismu, čímž zlepšuje veškeré funkce. Působí proti osteoporóze, detoxikuje játra, působí proti bolestem hlavy. Dávkování je 3x 1 až 3x 2 kapsle.
DETOXIN
Preparát číslo jedna k detoxikaci jater. Játra je potřeba detoxikovat u všech poruch menstruačního cyklu a hormonálních dysbalancí. Detoxikace jater je nutná i u žen, které užívají hormonální antikoncepci, protože syntetické hormony játra poškozují. Dávkujeme 2x 10 kapek.
VISTA CLEAR
Vynikající preparát k detoxikaci jater, současně i ledvin. Tonizací jater uvedeme do rovnováhy i menstruační cyklus. Pročištěním ledvin pomůžeme z organismu vyloučit zadrženou vodu, která se hromadí v období před menstruací. Detoxikuje játra zatížená syntetickými hormony. Dávkujeme 3x 1 kapsli.
SAGRADIN
Má analgetické účinky. Vhodný při dysmenorei, tedy při bolestivé menstruaci. Při bolestech užijeme 10 kapek až čajovou lžičku Sagradinu. Účinek se dostaví do 15–20 minut.
DIOCEL BIOMINERÁL
Ovlivňuje minerálové hospodaření organismu. Prevence osteoporózy. Má diuretické účinky, tzn. že odvodňuje, pomáhá vyloučit zadrženou vodu. Dávkujeme 2x 10 kapek.
Na závěr bych chtěla dodat, že některé výše uvedené poruchy nebo stavy jsou závažné a je potřeba je vyšetřit odborným lékařem. Například metroragie neboli krvácení mimo pravidelné menstruační, v jiné době cyklu, může znamenat závažné onemocnění, jako je rakovina dělohy. Výše uvedené preparáty nenahradí léky ani lékařské vyšetření. Rozhodnete-li se svoji poruchu léčit těmito přírodními bylinnými preparáty, měly byste mít jasno ohledně svého potenciálního onemocnění, anebo alespoň v tom, že pokud se stav nezačne upravovat, vyhledáte lékaře.
Mohu-li se vyjádřit k užívání hormonální antikoncepce u mladých dívek, osobně ji nedoporučuji. Viděla jsem během svojí praxe spoustu dívek, které užívaly antikoncepci „preventivně“ od 14 let. Ať už šlo o prevenci otěhotnění, anebo takzvanou harmonizaci cyklu, když měly nepravidelnou menstruaci. Následně se u nich objevily cysty na vaječnících, u nichž gynekolog popřel, že by mohlo jít o důsledek užívání hormonů. Pomocí EAV je ale hormonální porucha i její příčina měřitelná a zjistitelná. Osobně bych opravdu své dceři hormony nedoporučila. Stejně tak mi připadá, že je dnes užívání antikoncepce moderní a ženy se jí nechtějí vzdát, ačkoli hormony mají i nežádoucí účinek na střevní mikroflóru, množení plísní, na játra, dokonce na vznik nádorových onemocnění. V příbalových letácích mnohých přípravků se dočteme, že působí preventivně proti rakovině prsu, avšak na druhou stranu je zde nebezpečí vyvolání rakoviny dělohy, ale o tom se tam již nepíše. U mnohých žen, které mají potíže s otěhotněním, můžeme v anamnéze vysledovat časné a dlouhodobé užívání antikoncepce. Po jejím vysazení trvá organismu velmi dlouho, než najede do svých kolejí a začne tvořit vlastní plnohodnotné hormony. Harmonizace cyklu a možnost otěhotnění se i tímto snižuje, nehledě na intoxikace pohlavních orgánů plísněmi a jinými toxickými látkami pro gynekologa okem neviditelnými a laboratorně neprokazatelnými. Užívání hormonů zlepšuje pleť, rovná psychické výkyvy, zkracuje dobu menstruace na minimum dní, dokonce u některých přípravků se nemenstruuje vůbec, což mi připadá absolutně proti přírodě. Žena tak ztrácí jednu ze svých detoxikačních výhod oproti muži. Ta, která nebere antikoncepci, si mnohdy připadá jako méněcenná. Neznám gynekologa, který by nenavrhoval užívání hormonální antikoncepce nebo substituce pro klimakterické období.
Dalším problémem, který se u nás neřeší, jsou metabolity hormonálních přípravků, tedy to, co z nich zbude, když projdou naším tělem, a zejména naší chemickou továrnou – játry. Metabolity odcházejí do kanalizace, dále se koloběhem dostanou přes čističky odpadních vod do potoků a řek. Odtud pak v návaznosti do spodních vod, organismů živočichů a rostlin až opět k člověku v podobě pitné vody. Možná i to je příčina, proč klesá aktivita i počet spermií současných mužů. Farmaceutické firmy by mne za takový přístup jistě odsoudily. Doufejme ale, že u spousty z nás zvítězí zdravý rozum. Většinou je tomu tak, až když sami onemocníme nebo máme různé zdravotní potíže, kterým lékař ještě neříká nemoc, ale nás obtěžují. Pak začínáme přehodnocovat svůj životní styl, začínáme se obracet k přírodě a odvracet se od nevhodných látek, kterým se můžeme vyhnout. Stav zdraví každého člověka je v jeho rukou. Nezbavíme se potíží mávnutím kouzelného proutku. Musíme se o to sami přičinit. Díky přírodním bylinným preparátům, ale také jiným a i dalším metodám přírodní léčby máme možnost udržet svoje zdraví ve velmi dobrém stavu.
Autor: MUDr. Lenka Hodková
uveřejněno v časopise Sféra, vydání 01/2011