Krása začíná uvnitř

Bez artrózy a bolesti - Zdravá kolena a kyčelní klouby

Zdravá kolena a kyčelní klouby bez artrózy a bolesti

V průběhu času se opět vracím k velmi závažnému tématu pohybového aparátu – artróze kyčelních a kolenních kloubů. Přestože se zabývám terapiemi všech druhů artróz, kolenní a kyčelní klouby bývají skutečně nejtěžším problémem. Tento typ choroby doprovází většinou artróza kotníků. Stále zdokonaluji metodu léčby, proto dobrou zprávou je, že se zase o něco zkrátila její doba a zlepšila snášenlivost jednotlivých ošetření.

Každý rok probíhají v postižených kloubech patologické změny. Prakticky řečeno se projevují tím, že pacient dostane dvakrát či třikrát za rok takový záchvat bolesti, že nemůže ani chodit. Jedná se o zánět kloubů. Bolestivé stavy zmírňuje klasická medicína tabletami, injekcemi a infuzemi. Problém se však tímto způsobem neřeší, jen dochází ke zmírnění utrpení. Klouby nadále zůstávají ztuhlé a jejich hybnost je omezená. Každý krok, který postižený udělá, je poloviční než za normálních okolností. Trochu větší zátěž vyvolává bolesti a únavu celého organismu. Lidé, kteří takové stavy zažili, si pod výše napsanými slovy dokážou představit, o jaké utrpení se doopravdy jedná. Artrózní stavy bolesti znají jako pohádku o Červené karkulce.

Alternativní terapie

Aby se pacientovi mohlo skutečně pomoci, je nejprve třeba provést specifickou diagnózu, tj. o jaký typ artrózy přesně jde, jak dlouho nemoc trvá, jak bolí, a odpovědět na mnoho dalších otázek. Na základě přesné diagnózy pak ušít terapii na míru. Odstraňováním artrózy se, obrazně řečeno, zabývám tak, jako si někteří lidé vaří kávu, tedy dennodenně a již po mnoho let. Svou metodu stále zdokonaluji. Proto jsou v současné době výsledky ještě rychlejší než třeba před rokem. Jsem za to rád, už kvůli klientům, u kterých jejich živobytí závisí na zdravotním stavu. Má-li takový člověk bolesti, není pro něj práce radostí, ale jen útrpnou snahou o přežití. Po každé terapii je vidět a cítit pokrok k lepšímu. Člověk přijde na dvě hodiny na ošetření, a poté může pracovat dál. Ve většině případů se prochází dvěma až třemi tzv. krizemi bolesti. První krize nastává po třetím a druhá po sedmém ošetření (plus/minus jedno ošetření). Někdy nastane hned napoprvé, což není dobré znamení. Napovídá to, že náprava nepůjde tak rychle jako u jiných lidí a potrvá delší čas. Ošetření působí asi tři až sedm dní. Organismus aktivuje samoléčebnou sílu. V těle tento proces vyvolává pocit, jako by se v něm něco příjemně hýbalo, dochází k jeho uvolňování a uzdravování.

Příznaky artrózy

Prvotní předzvěstí možnosti vzniku artrózy, stejně jako u jiných onemocnění pohybového aparátu, bývá psychický a fyzický stres. Většinou se jedná o opravdu vážnou životní krizi, jako je úmrtí blízkého člověka, vyhoření domu, ztráta zaměstnání, krach v podnikání, přijde-li člověk o celoživotní úspory a podobně. Po takové stresující události se u lidí, kteří mají k artróze dispozice, do několika dnů projeví prvotní příznaky. Za pár měsíců může být nemoc ve stadiu, že dotyčný je donucen vyhledat pomoc lékaře.

Artróza vzniká v kloubech, které jsou nejvíce potřeba k práci či zálibě, a bývají tedy dost namáhány. Například člověk, který hodně pracuje na počítači, onemocní pravděpodobně artrózou prstů u rukou. Velký fanda tenisu nebo golfu mívá artrózu lokte a ramene, fotbalisté a hokejisté zase artrózu kolen, kyčlí i kotníků atd. Artróza také nepřímo diagnostikuje jiná onemocnění, která se v těle nacházejí. Například krční páteř často souvisí s migrénami, náhlou hluchotou, šuměním v uších, motáním hlavy a rychlým zhoršením zraku; hrudní páteř má souvztažnost k srdci a onemocněním s ním spojeným; artróza bederní páteře k orgánům, které se nacházejí v její oblasti (trávicí ústrojí, pohlavní orgány, močový měchýř). Artróza kolen a kyčelních kloubů signalizuje problémy s pohlavními orgány u žen a prostaty u mužů, navíc artróza kyčlí též neoptimální funkci ledvin a jater.

Každý typ artrózy má specifické příznaky. Podrobněji se v tomto článku zaměříme na kyčle a kolena. Všeobecným prvotním fyzickým příznakem bývá při pohybu křupání a cvakání v kloubech, tuhnutí a otékání kloubů a končetin. V tomto počátečním stadiu bolesti nebývají.

Příznaky artrózy kyčelních kloubů: Nohy se formují do písmene O. Svaly kolem kyčlí se zřetelně krátí a dotyčný člověk je nucen při chůzi nohy překřižovat, aby vůbec mohl chodit. V posledním stadiu tohoto onemocnění je chůze již naprosto nemožná, protože překřižování se stále zmenšuje a není možné udržet rovnováhu, člověk by okamžitě spadl.

Příznaky artrózy kolenních kloubů: Klasický průběh onemocnění přetváří nohy do písmene O. Existuje však jiný typ artrózy, kdy se nohy tvarují až do X. Onemocnění často předchází uvolňování šlachového systému kolenních kloubů. Někdy bývá tento stav mylně diagnostikován jako artróza. Jestliže se však šlachový systém zpevní – využívám k tomu kmitací přístroj na rovnání nohou – příčina pomine, přestanou být problémy s koleny a artróza se neobjeví.

Prevence – život bez stresů

Zařídit si klidný a spokojený život bez zbytečných stresů a napětí je nejlepší prevencí proti artróze. Najděte si svůj životní smysl (tj. objevit činnost, ve které jste jedineční) a pro něj žijte. Dodržujte zdravý životní styl s vyváženou životosprávou. Pravidelně cvičte. Začínat s pohybem až v pokročilém stadiu onemocnění, kdy se již projevují velké bolesti, bývá prakticky nad lidské síly.

autor: Ing. Petra Forejtová

Poradna Vjačeslava Kirjuchina

 

uveřejněno v časopise Sféra, vydání 09/2010