Krása začíná uvnitř

Trávicí problémy: Zácpa

ZÁCPA

Zácpa se vyskytuje téměř ve všech věkových skupinách – od malých dětí (kojence nevyjímaje) po osoby staršího věku, kde bývá zastoupena statisticky nejvíce. Častější bývá u žen. Souvisí se životním stylem (spěch, potlačování defekačního reflexu například v nevhodných hygienických podmínkách či určitých situacích), stravovacími návyky a pohybovou aktivitou.

Zácpu definujeme jako obtížné vyprazdňování stolice, absenci stolice po několik dní v týdnu, tuhou suchou stolici, nedostatečný defekační reflex (normální počet stolic je 1–3 denně). Dělíme ji z časového hlediska na akutní a chronickou, přičemž akutní může být velmi nebezpečná – pozor na zácpu, která vznikne náhle, je doprovázená bolestmi břicha, nadmutím, zhoršením nebo vymizením odchodu plynů. Tento stav je vždy podezřelý z akutního střevního uzávěru, takzvaného obstrukčního ileu, což je životu nebezpečné onemocnění. Vždy při těchto příznacích vyhledejte lékařskou pomoc!

Dělení podle příčiny

– vrozená

– získaná

Dělení podle příznaků

– zácpa doprovázející jiná celková onemocnění

– zácpa funkční (například po vědomém potlačování defekačního reflexu)

– zácpa doprovázející užívání určitých léků

Princip vyprazdňování stolice

Nestrávené zbytky potravy, které tvoří stolici, se dostanou z tlustého střeva do konečníku. Zde dojde k rozpínání stěny konečníku, na které reagují citlivá nervová zakončení. Jejich podrážděním dojde na podkladě reflexu ke kontrakci konečníku a vyprázdnění. Tyto signály jsou vedeny i do mozku, ten je zpracuje a může proces ovlivnit volním mechanismem, to znamená, že tento reflex můžeme vědomě potlačit (do určité míry). Vyprazdňování je také závislé na takzvaném gastrokolickém reflexu, což znamená, že dostane-li se potrava do žaludku, pak se automaticky zaktivuje pohyb střev a spustí defekační reflex.

Stolice by měla mít určitý charakter, to znamená správnou konzistenci, hustotu, správný obsah vody, obalení hlenem. Měla by postupovat cestou bez anatomických překážek.

Celé vyprazdňování je pak závislé na nervových strukturách, které inervují tlusté střevo, konečník, svěrač a svalovinu pánevního dna.

Příčiny vzniku zácpy

Akutní zácpa

• Každá akutní zácpa, jejíž příčina se neřeší, přejde do zácpy chronické.

• Bolestivé afekce (například bolestivé hemoroidy, prasklina konečníku, abscesy, zánět konečníku a jiné) mohou vést k potlačení defekačního reflexu – tato zácpa může vzniknout v kterémkoli věku

• Zácpa způsobená užíváním určitých léků – při dlouhodobém užívání léků se změní v chronickou (Cordarone a jiná antiarytmika, antacida – léky na překyselení žaludku, antidepresiva a jiné léky ovlivňující psychiku, kodein, opiátová analgetika, dlouhodobé zneužívání projímadel…)

• Psychická onemocnění – deprese, úzkosti

• Onemocnění konečníku (hemoroidy, viz výše)

• Onemocnění střeva zánětlivá (divertikulitida, Crohnova choroba)

• Onemocnění střeva obstrukční – tedy s uzávěrem průsvitu střeva (nádor, cizí těleso, tuhá stolice, paraziti – roupi, škrkavky, žlučový kámen, pooperační srůsty, uskřinutá kýla…)

• Zácpa při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (snížená činnost štítné žlázy, zvýšená činnost přištítných tělísek, diabetes mellitus…)

• Zácpa v těhotenství

• Zácpa při neurologických onemocněních (poruchy nervových struktur ovlivňujících činnost střev, konečníku, roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, poliomyelitida, poúrazové míšní léze, svalová onemocnění, autoimunitní choroby…)

• Zácpa při dráždivém tračníku (střídavě s průjmy)

Chronická zácpa 

Z výše uvedených stavů, pokud se nevyřeší, jakmile vzniknou, nebo pokud nejde o stavy krátkodobé, se pak zácpa vždy stane chronickou.

Klinické příznaky zácpy

• bolestivé vyprazdňování, pocit neúplného vyprázdnění

• stolice suchá, tvrdá, hrudkovitá

• malý objem stolice

• někdy nechutenství, pocity plnosti v břiše

• bolesti hlavy

• únava

• stavy odpovídající onemocnění, u kterého se zácpa vyskytla

Zácpa, psychika, stravovací návyky a životní styl

Aby vyprazdňování stolice fungovalo fyziologicky, tedy tak, jak to má organismus správně zakódováno, musíme splnit několik požadavků. Naše strava by měla obsahovat dostatečné množství vlákniny. Vláknina je nestravitelná složka potravy, která na sebe váže vodu, a tím zvětšuje objem stolice, čímž se zlepšuje i peristaltika – pohyb, pasáž střevem. Čím větší je objem stolice, tím lépe funguje defekační reflex. Vláknina je obsažena zejména v rostlinné stravě – v zelenině, ovoci, obilovinách (slovem obiloviny nemyslím bílou vymílanou mouku, ale celá zrna). Nutné je také udržovat příjem tekutin v rozmezí 2–3 litrů denně.

Na zácpu z psychického hlediska můžeme pohlížet jako na snahu „něco si ponechat“, mnohdy jsou v pozadí nezdravé vazby na děti i rodiče. Rodiče se takzvaně přestali hýbat – „stojí na stráži“, aby ochránili své děti. Nehýbou se, stojí tedy i jejich střeva. Psychické rozmrzelosti, deprese vedou k zatuhnutí, ztuha se nám chce vstávat, vše nám jde pomalu, tuhá je pak i naše stolice. Zácpa znamená nepružné, nepohyblivé rigidní myšlení. Mnohdy se takzvaně „zacpeme“ pouze okolním materiálním světem, nemáme čas vychutnat život i z jeho duchovní stránky, vnímat krásu, pohyb, proměny, protože naše práce, starosti, životní styl nám to zkrátka nedovolí.

Léčba zácpy

Léčba zácpy spočívá v diagnostikování příčiny a jejím následném odstranění. Pokud je spojená s bolestmi a náhlým vznikem, je nutné neprodleně vyhledat lékařské ošetření. Hrozí zde možné vážné poškození zdraví (střevní obstrukce – uzávěr střeva s následnou neprůchodností, což je život ohrožující stav).

Z hlediska celostní medicíny se zaměříme na stravovací návyky, pitný režim, pohybovou aktivitu, psychický stav člověka. Dále můžeme posilovat i defekační reflex – doporučíme pití vlažné vody ráno nalačno (minimálně 250–330 ml vody), čímž posílíme gastrokolický reflex, který způsobí rozhýbání střev podrážděním žaludku. Ve střevech se trávenina začne posouvat, střevní peristaltika pak vede až ke konečníku, následně dojde k vyprázdnění.

Mnohdy vytestováním zjistíme také nevhodnou skladbu potravy. Snažíme se vyřešit i základní onemocnění, pokud je to možné. Vhodnými preparáty zlepšíme stav střeva, můžeme detoxikovat i nervové struktury, které ovlivňují pohyby střev, zaléčíme hemoroidy, záněty, zlepšíme psychiku.

Jednotlivé preparáty Diochi

Z preparátů, které patří mezi nejdůležitější, jsou to Gerocel kapsle, Achyrocline a Burrito. Pravidelným užíváním se funkční zácpa (nikoli ta, která doprovází jiná onemocnění organismu!) začne u 90 % osob zlepšovat během 14 dnů.

GEROCEL kapsle

• V podobě kapslí se užívá při chronických zánětech pro obsah enzymů. • U zácpy dávkujeme 3x 2 kapsle nebo 3x 1 kapsli. Doporučuji kapsle užívat vždy nalačno a každou zapít alespoň 1/3 l tekutiny.

ACHYROCLINE čaj • Jeho pravidelné denní pití zlepšuje funkci trávicí soustavy, zlepšuje peristaltiku, zklidňuje zánětlivé pochody ve střevech. • Doporučuji pít v dávce 2–3 litry denně. Ideální je ve vlažné podobě. Má i odvodňující, močopudné účinky.

BURRITO – WENDITA CALLYSINA čaj • Čaj s vynikajícími účinky na trávicí soustavu. • Zlepšuje vylučování, podobně jako Achyrocline. Oba čaje výrazně detoxikují i játra, žlučník a žlučové cesty, žaludek, střeva, slinivku.

BAKTEVIR • Baktevir ovlivňuje střevní mikroflóru, zlepšuje stav tlustého střeva. • Dávkujeme 2x 10 kapek.

ASTOFRESH • Protizánětlivé účinky – působí proti zánětům dýchacích cest, ale i trávicí soustavy. • Protivirové (i protichřipkové), protibakteriální, protiparazitární, protiplísňové. Díky jeho složení u některých pacientů zlepšuje zažívání, hojí záněty trávicí soustavy. Dávkujeme 3x 5 kapek, 5x 1 tabletu.

DIOCEL BIOMINERÁL • Přípravek, který ovlivňuje činnost lymfatického systému, a proto je vhodný u všech akutních i chronických onemocnění. • Pročištěním lymfatických cest uvolníme cestu pro odstranění dalších toxických látek (mikroorganismů a jejich toxinů). • Díky vytvoření minerálové rovnováhy začne organismus lépe pracovat na buněčné úrovni. Ideální dávkování je 2x 10 kapek.

ASTOMIN • Preparát řešící dysmikrobii ve střevě, která obyčejně provází zácpu. • Antiparazitární účinky. • Dávkujeme 2x 10 kapek.

Další preparáty můžeme využít k léčbě základního onemocnění. Co se týče psychického stavu, můžeme použít LEVAMIN, NERVAMIN, VENISFÉR. K ovlivnění hemoroidů VENISFÉR, lokálně zkusíme Diozon Clear nebo Panaderm krém, které nemají jen kosmetické účinky. Hemoroidy ale nejvíce ovlivníme změnou stravy. Přírodními preparáty lze ovlivnit prakticky každé onemocnění, minimálně můžeme organismus harmonizovat a detoxikovat, čímž zlepšíme jeho reaktivitu a stav, mnohdy se zlepší příznaky, o kterých si myslíme, že se jich nikdy nezbavíme. Přírodní preparáty doporučuji používat opravdu při všech onemocněních, která zácpu vyvolávají a která jsem uváděla výše. Ideální je, když je můžeme vytestovat. Pokud někdo tuto možnost nemá, nezkazí nikdy nic tím, že začne podle návodu Regenerace ve Sféře. Výsledky se určitě dostaví. Chci jen podotknout, že ten, kdo čeká, že po využívání jednoho, dvou nebo tří preparátů bude vyléčen, bude škaredě zklamán. Detoxikace je dlouhodobý proces. Minimálně tak dlouhý, jak dlouhé bylo zanášení organismu toxickými látkami až do doby, než se objevilo onemocnění. Protože každá nemoc je jen vrcholkem ledovce, ukazuje na to, že je někde něco v nepořádku. Měla by nás vést k zamyšlení a postupnému řešení problému. Vše je v našich rukou.

Opakovaně jsem se během své medicínské kariéry setkala i s názory mnohých pacientů, že stolice 1x za týden je naprosto normální. V medicíně v poslední době platí, že to, co dříve bylo výjimečné, se dnes objevuje stále častěji, až si na přítomnost tohoto jevu zvykneme, a nakonec nám přijde normální. Stolice 1x za týden ale opravdu normální není. Všichni bychom se měli snažit upravit svoje zažívání, střevní pasáž a vyprazdňování. V tlustém střevě se hromadí odpad. Je v něm spousta toxických látek, které, pokud ze střeva nejsou včas vyprázdněny, mohou zpětně působit na organismus. Jde o značně toxické látky, zplodiny metabolických přeměn, a hlavně o látky kancerogenní, tedy rakovinné. Nedovolme, aby se nám vstřebávaly zpět do organismu. Zácpa se považuje i za jednu z příčin vzniku rakoviny tlustého střeva. Platí ale i naopak, že přítomnost zácpy může být také známkou vzniku nádorového onemocnění střev. Preparáty Diochi v tomto ohledu dokážou upravit zažívání, celkově pohyby trávicího ústrojí, motilitu (hybnost) střev, celkově tedy vyprazdňování. Dokážou hojit narušené a poškozené mechanismy organismu, detoxikovat tělo. Spojme je se zvýšením pohybové aktivity, zlepšením stravování a psychickou stabilizací, a máme potíž vyřešenou. Mnozí si řeknou: „Kéž by to bylo tak jednoduché!“ Věřte ale, že to jednoduché je, jen chtít a začít.

autor: MUDr. Lenka Hodková

uveřejněno v časopise Sféra, vydání 12/2010